Co ovlivňuje cenu nemovitosti a jak ji nejlépe nastavit při prodeji i pronájmu?

 

Stanovení výše prodejní ceny či nájemného bývá nelehkou úlohou pro většinu majitelů nemovitostí. Přesto je to nejdůležitější rozhodnutí, protože na něm závisí především to, jak dlouho se bude nemovitost prodávat. Jaká kritéria tedy hrají roli v nastavování ceny? Pojďme se na ně podívat.

 

Mapování trhu

Pro hrubou představu o tom, za kolik se nabízejí podobné nemovitosti, můžete projít některé inzertní weby s nemovitostmi, kde získáte základní představu o tom, jak nastavit prodejní cenu nebo měsíční nájemné. Tyto ceny však nejsou skutečné prodejní a měly by sloužit pouze pro vaší představu.

Zaměřte se spíše na ceny reálné, tedy na ty, za které se skutečně nemovitosti prodaly nebo pronajaly. Takovou informaci získáte například na portálu s cenovými mapami, kde si za poplatek 99 Kč můžete stáhnout cenovou mapu z oblasti, která vás zajímá.

 

Místo hraje roli

Jedním z faktorů, který cenu ovlivňuje, je lokalita nabízené nemovitosti. Tedy čím atraktivnější a vyhledávanější je lokalita, tím vyšší je i cena nemovitosti.

Odvíjí se také od toho, jaká je zde dopravní obslužnost, dostupnost obchodů, dostupnost škol atd.

 

Oslovte ty správné zájemce

Dalším důležitým faktorem je cílová skupina. Od toho by se také měla odvíjet cena.

Ve větších městech a v turisticky rušných oblastech bude větší koncentrace cizinců, kteří většinou disponují většími příjmy. Nemovitost se tedy dá nabídnout za vyšší cenu.

Naopak v místech, kde je větší koncentrace studentů, tedy v blízkosti vysokých škol a kolejí, platí, že jdou na dračku spíše levnější byty.

Další cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi, pro které jsou vhodná místa v blízkosti mateřských a základních škol a také v blízkosti parků. Tato skupina nejčastěji volí nemovitosti ve střední cenové hladině.

 

Velikost nemovitosti a její dispozice

Zatímco pro cílovou skupinu cizinců a studentů jsou vhodné byty 1+kk(1) až 2+kk(1),  pro rodiny jsou zajímavější byty větší, alespoň 3+kk. Výše ceny se odvíjí nejen od dispozice bytu, ale především od její velikosti a kolik metrů čtverečních nemovitost zaujímá. 

 

Stav nemovitosti

Jestliže je vaše nemovitost ve zchátralém stavu, vyplatí se ji zrekonstruovat, určitě tak můžete získat desítky tisíc korun navíc při prodeji, u pronájmu až tisíce korun měsíčně navíc.

Nemáte-li dostatek financí na rekonstrukci, zjistěte více informací o službě home staging, která cenu nemovitosti také zvyšuje, ale přitom neprovětrá vaší peněženku jako nákladná rekonstrukce.

 

Vybavení nemovitosti

Pakliže je nemovitost vybavená, dá se říct, že i její cena je vyšší. Pozor však dejte na to, jak a čím nemovitost vybavíte, protože platí, že čím kvalitnější vybavení je, tím vyšší cenu můžete požadovat. 

 

Umístění nemovitosti

U novostaveb platí, že čím vyšší patro, tím lepší výhled, s čímž úměrně stoupá i cena. Obecně se tedy dá říct, že byty v nižších patrech mají nižší cenu než byty v patrech vyšších.

 

Další součásti nemovitosti

Výši ceny nemovitosti ovlivňují i další možnosti, které zájemci nejčastěji požadují. Sem spadá například parkovací stání, výtah, balkon nebo terasa či sklep. Pokud máte tedy možnost přikoupit parkovací místo nebo sklepní kóji, neváhejte, vyplatí se to. 

 

Doporučení na závěr

Při nastavování ceny dejte pozor na to, když je cena příliš nízká. Taková nemovitost může působit podezřelým dojmem. Na druhou stranu při nastavení příliš vysoké ceny počítejte s tím, že vaší nemovitost budete nabízet hodně dlouho.

 

 

Pomohl vám člának?