Koupelna není pouze místnost k očistě těla - rozhovor s Ing. arch. Janem Mutlem

03.01.2017 | Koupelny, nábytek | Admin 1

Dnešní doba vysloveně nahrává stylovým koupelnám, jejichž úlohou je mimo jiné i poskytnutí relaxace. O trendech v koupelnách a o tom, jak vybrat správného architekta, který s návrhem koupelny pomůže, si budeme povídat s panem Ing. arch. Janem Mutlem, architektem v oblasti interiéru i exteriéru.

 

1. S přibývajícími roky, kdy je na trhu větší možnost výběru z koupelnového vybavení, se mění i preference zákazníků na koupelny. Jakou roli má koupelna v domácnosti nyní oproti dřívější době? Změnilo se něco?

Ano změnilo. Koupelna je stále více "zobytňována". Již dávno to není místnost sloužící pouze k očistě těla. V současné době nám koupelna stále více umožňuje pečovat také o svoji mysl, odpočívat a odpoutávat se od běžných denních starostí. Tedy plně ve významu slova wellness - soulad těla, mysli a duše.

 

2. Dostávají se na český trh nové trendy v oblasti koupelen? Co si o nich myslíte a který styl je u Vašich zákazníků nejoblíbenější v těchto dnech?

Nové trendy se objevují nejen v navrhování koupelen a v navrhování obecně, ale také ve všech oblastech lidského života. A pochopitelně ne všechny jsou pozitivní v celé šíři významu toho slova. Není důležité, který styl je u zákazníků nejoblíbenější. Také si nepůjdete koupit nejprodávanější boty v obchodě. Vyberete ty, se kterými se budete cítit skvěle. Pravdou však je, bohužel, že dost často lidé chtějí přesně to, co mají ti druzí.

 

3. Který styl je Váš nejoblíbenější a proč?

Neumím uvést svůj nejoblíbenější styl bez souvislostí. Styl musí mít své opodstatnění. Musí pro něj být pádný důvod. Není třeba jej nějak pojmenovávat a definovat, to většinou stejně nepostihne všechny jeho aspekty. Má-li něco nějak vypadat, plnit nějakou funkci, nebo jen pouze existovat, musím vědět proč a měl bych být schopen tento důvod ozřejmit tomu, komu je určen.

 

4. Jistě jste se u svých klientů setkal s netypickým přáním na design koupelny. Co stojí za Vaší inspirací některých takovýchto návrhů?

Myslím, že v současnosti je obtížné něco označit za netypické. Žijeme v době, která je velmi otevřená a plná nových požadavků i jejich řešení. Takže pokud má klient představu, která mi přijde smysluplná, pak není důvod nepokusit se ji uspokojivě naplnit. Slovo netypické tedy není na místě. A inspirací pro jakékoliv řešení může být v zásadě cokoliv. Vždy to závisí na komunikaci a rozpoložení všech zúčastněných.

 

5. Setkáváme se s nejmodernějšími prvky v koupelnách, jako jsou třeba koupelnové baterie Grohe Eurocube. Kam až se může, podle Vás, design koupelen posunout?

Bath.jpg        Bath2.jpg         Bath3.jpg

Otázkou je, co to vlastně v dnešní době znamená moderní. A také, jak dlouho to moderní bude. To je ale spíše otázka pro filosofy. Pokud se ptáte na design, tak myslím, že se může dostat kamkoliv. Doslovně. Od smysluplných inovací, které mají pomoci v užívání koupelen, v jejich pohodlnosti, usnadnit něco v životě obtížného, až po nesmyslné výstřelky, které podceňují schopnosti případně inteligenci uživatele, nebo jsou jen exhibicí autorů.

 

6. Existují rozdíly v oblasti koupelnového designu pro konkrétní země? Inspirujete se Vy sám nějakou zemí?

Bezpochyby ano, existují, ale nemám potřebu navrhovat koupelnu v nějakém "národním" duchu. Z každé koupelny, se kterou se v cizině setkám, třeba při dovolené, si mohu vzít něco zajímavého, netradičního nebo překvapivě funkčního a použít to ve svém návrhu. Bez ohledu na původ. Samozřejmě je potřeba opět poznat, kde je ta správná míra.

 

7. V dnešní době, kdy se s oblibou staví malé byty, je možné navrhnout koupelnu tak, aby byla prostorná, stylová a zároveň bezpečná?

Vše je pouze o vyvážení požadavků a také o jejich rozumné míře s ohledem na prostor, který je k dispozici. Tedy chovat se přiměřeně situaci.

 

8. Co pomáhá, aby se zásadně neodbočovalo od rozpočtu, který je stanovený na rekonstrukci koupelny?

Vraťme se o otázku zpět. Očekávání a možnosti. Hledání průniku. Nemohu chtít to, na co nemám. Musím hledat levnější a mnohdy i lepší řešení, které bude schopno naplnit mé očekávání.

 

9. Lidé si často myslí, že navrhnout koupelnu není nic složitého. Vy na to určitě máte jiný názor díky svým zkušenostem. Jakých chyb se nejčastěji dopouští majitelé nemovitostí, kteří si koupelnu navrhnou sami a jaké jsou nejdůležitější prvky, které snadno přehlédnou?

Pokud očekáváte, že řeknu, že špatně je dávat umyvadlo tam a tam a tak a tak, nebo se řídit tím, kde jsou odpady, okna nebo dveře, tak se mýlíte. Podstatné je vědět, co od koupelny očekáváte a uvědomit si, jaké máte možnosti. To investoři často nerozmýšlejí, myslím si. Pak už jen hledat cestu, jak tyto dvě množiny protnout.

 

10. Je pravda, že pokud by došlo ke spolupráci s architektem, dalo by se těmto chybám předejít?

Nejde o předcházení chybám. Jde o to mít vedle sebe partnera, který má nadhled a zkušenosti a bude průvodcem v tomto procesu. A to je právě správný architekt.

 

11. Co doporučujete, aby taková spolupráce probíhala ku spokojenosti všech?

Vzájemný respekt a otevřenost. Každý máme právo na svůj názor a na to říci jej a nemáme právo považovat ho za jediný správný. Navíc to, co je pro nás správné a pravdivé teď, nemusí být za chvíli. Nebojme se názor měnit, je to přirozené.

 

12. Děkujeme za poskytnutí tohoto rozhovoru, pane Mutle. Povíte nám na závěr, na co se lidé mají zaměřit při navazování spolupráce s architektem, který by jim pomohl s návrhem koupelny?

Je celá řada dobrých a schopných architektů. Nevím, podle čeho poznat toho pravého. Je potřeba hledat, zkoušet, ptát se, porovnávat odpovědi, věřit intuici a dát na sympatie. Pokud se nebudete cítit naladěni na stejné vlně, bude se vám spolupracovat těžko, jestli vůbec...


Poznámka redakce: Ing. arch. Jan Mutl - studoval na FA ČVUT Praha, založil Atelier architektury a designu Čikvásky a je členem České komory architektů (ČKA 4249).

 

 

Líbil se vám člának?