Přírodní stavby

Bře 11, 2020
Lifestyle
1 0

Jsou jiné, jsou fascinující, jsou ekologické, jsou obdivuhodné a neobvyklé. Dnes bude řeč o přírodních domech a stavbách. Někde můžeme zaslechnout i pojem bioarchitektura. Co si ale představíte pod tímto pojmem a pod pojmem přírodní?

Už ze samotného názvu přírodní je jasné, že jejich výstavba bude z neobvyklých materiálů. Materiál by měl být čistě a 100% přírodní, jinak se přeci nejedná o přírodní stavbu. Takovým materiálem se rozumí například kámen, dřevo, jíl, konopí, ovčí nebo jutová vlna, rákos, ale i recyklovaný materiál a spousty dalších. Nepoužívá se beton ani cement, většina lidí si myslí, že bez nich dům nepostaví. Místo betonu se dají použít nepálené cihly, stačí jen trochu přemýšlet a hledat alternativu.

zdroj: www.zonerama.com

Dům nebo chalupa?

Představte si, že si sami stavíte přírodní dům. Za prvé si musíte ujasnit, k jakým účelům budete dům využívat. Budete v něm chtít bydlet, nebo ho využijte jen víkendově k rekreaci jako chalupu? Dále, je důležité vybrat vhodné místo. Takový domeček by se jistě nevhodně vyjímal mezi paneláky nebo někde v centru města. Když už přírodní dům, tak ať je postavený někde v přírodě uprostřed lesa mimo centrum všeho dění, aby si zachoval své kouzlo. Není však pochyb, že by v centru města působil jako atrakce a měl své obdivovatele. Přírodních domů je přeci jen málo a jsou opravdu fascinující! Máte-li vybrané místo, dále byste si měli ujasnit a rozmyslet, jaké materiály nakonec využijete. Dům se dá postavit ze dřeva, z kamene, z hlíny, ale když na to přijde tak i ze slámy nebo z pneumatik, které sice nejsou přírodní, ale dají se zrecyklovat. Fantazii se meze nekladou. Pakliže máme vybrané místo i materiál, můžeme začít stavět. Domy mají bohužel kratší životnost a musí se neustále obhospodařovat, opravovat a vylepšovat. Záleží na okolních vlivech počasí, místě, kde je dům postaven, a v neposlední řadě i na použitém materiálu.

zdroj: www.prirodnobydleni.cz

Ekologie je na prvním místě

Přírodní domy by měly být hlavně ekologické. Měly by mít obnovitelné zdroje energie, například využití odpadního tepla, solárních panelů, dešťové vody, kompostovací záchod. Vše se musí využít naplno a nic nesmí přijít vniveč. Přírodní stavitelství se stává trendem. Velká část lidí, si troufá domy postavit vlastníma rukama. V České republice se v loňském roce konal projekt pod názvem „Letní škola přírodního stavitelství s Petrem Skořepou“. Jedná se o několikadenní kurz, trvá zhruba 14 dní, kde se praktickou i teoretickou formou učíte, jak takový vysněný dům postavit. Informací je opravdu hodně, proto se pak účastníci učí za pomocí materiálů praktickou část, jak dům postavit, a vyzkoušejí si to na vlastní kůži. Na tábor mohou i rodiny s dětmi, je připraven celodenní program jak pro malé, tak i velké. Po absolvování kurzu si můžete zažádat o certifikát: „Absolvent semináře komplexní výuky baubiologie a přírodního stavitelství“. Mimo jiné si s sebou odnese texty, obrázky, návody, doporučení, a hlavně krásný a nezapomenutelný zážitek z tábora.

Líbí se Vám přírodní domy? Jejich stavba je prý zaručený recept na nudu a stres. Postavit ho zvládne téměř každý, jelikož se nemusí použít těžká technika, ale někdy postačí klasické nářadí jako je pilka, dláto a šikovné ruce. Pokud se chystáte ke stavbě domu a zaujali vás přírodní stavby, tak neváhejte a začněte s jejich výstavbou ještě dnes!

zdroj: http://living.iprima.cz