Jak vybírat interiérové dveře?

 

Ať už svůj byt nebo dům stavíte od základů nebo se chystáte na rekonstrukci starší nemovitost, jednou z věcí, kterou je třeba zařizovat, jsou dveře do interiéru. Byť se to může zdát jako jednoduchý úkol, zdání někdy klame. Jak tedy vybrat interiérové dveře a na co se zaměřit, abyste byli spokojení?

 

Jedno z nejdůležitějších kritérií, na co se při výběru dveří zaměřit, je jejich materiál. Konkrétně pak povrchový materiál dveří a jejich výplň.

Je důležité si ujasnit, v jaké místnosti interiérové dveře budou a podle toho vybírat. Jiné dveře budou vhodné do koupelny a jiné do ložnice. V závislosti na zvoleném místě musí být materiál dobře odolný vůči vlivům z tohoto prostředí.  

 

Povrchový materiál dveří

Masiv  

Masivní dveře patří do dražší cenové skupiny, protože se jedná o celodřevěné dveře. Jejich nevýhodou je hmotnost a tudíž nesnadná manipulace. Na druhou stranu tyto dveře působí velice luxusním dojmem. Vhodné jsou převážně do místností, kde je méně slunečních paprsků, jelikož při častém vystavování slunečního záření dveře časem ztratí svou barvu.

Díky správně zvoleným lakům, které se mohou použít jako vrchní vrstvy, lze blednutí barev předejít.

 

Dřevěná dýha

Také tyto dveře patří mezi ty dražší. Je to proto, jak napovídá sám název, že jsou vyrobené ze dřeva. Na povrchu je tenká dřevěná vrstva, kvůli které je i údržba značně náročná. Pokud není dostatečná ochrana proti vlhkosti, pak tyto dveře nejsou vhodné do koupelny. Více užitku udělají v místnostech, které jsou suché.

 

Laminát

Díky designu, ve kterém je možné tyto dveře zakoupit, případně nechat vyrobit na zakázku, se dá říct, že se jedná o imitaci dřevěných dveří, protože laminátová vrstva je téměř k nerozeznání od skutečného dřeva. Výhodou dveří s lamino povrchem je snadná údržba díky odolnosti vůči čistícím přípravkům a větší odolnost vůči běžnému poškození. Jsou tedy vhodné do interiérů, kde jsou domácí zvířata nebo malé děti.

 

Fólie  

Tyto dveře patří na trhu k nejvyhledávanějším díky své příznivé ceně. Jsou však nejvíce náchylné na poškození. Proto jsou vhodné zejména pro méně namáhané prostory.

 

Sklo

Již neplatí, že dveře ze skla nejsou designovým prvkem. Dnes jsou k dostání velmi stylové dveře, které bytu dodají moderní vzhled, ale především dodají dostatek světla do místnosti. Jsou vhodné takřka do každého interiéru. Ocení je především ti, kteří v bytě či domě upřednostňují vzdušnost.

 

Povrchová úprava dveří

Hladký povrch - jednoduchý styl, jehož doménou je velice snadná údržba. 

Povrch se vzorem - vzory či ornamenty vyčnívají ze dveří a kvůli tomu dochází na těchto místech k usazování prachu ve větší míře než u dveří hladkých. 

 

Výplň dveří

Voština 

Lehký výplňový materiál s šestibokým tvarem, který není příliš pevný, ale je cenově dostupný.

 

Děrovaná dřevotříska (dutinková) 

Výplň z odlehčené dřevotřísky, která zaručuje lepší izolační schopnosti.

 

Plná dřevotříska    

Jako výplň je použita plná dřevotříska, jenž má velmi vysokou pevnost, díky které jsou dveře odolnější. Řadí se mezi ty dražší výplňové materiály.

 

Strana dveří

Pro určení strany dveří si stoupněte před ně tak, abyste viděli panty. Dveře se tedy budou otevírat k vám.

Pravé dveře - panty po pravé ruce.

Levé dveře - panty po levé ruce.

 

Způsob otevírání dveří

Otočné dveře - dveře zavěšené na pantech. Při jejich výběru je třeba dbát na dostatek prostoru, aby je bylo možné zcela otevřít.

Posuvné dveře - dveře, které jsou umístěné buď do pouzdra ve zdi nebo jsou umístěné na zdi. Jsou ideální volbou do malých prostorů, ale jsou i skvělým designovým doplňkem.

 

Druh dveří

Jednokřídlé dveře - sestávají z jednoho křídla a mohou být jak otočné, tak posuvné.

Dvoukřídlé dveře - mají dvě křídla a i tyto dveře je možné zakoupit otočné nebo posuvné.

 

 

Pomohl vám člának?