Chystáte se malovat? Zjistěte, proč je dobré věnovat pozornost podkladům

21.02.2017 | Stavba, rekonstrukce, zahrada | Admin 1

 

 

V současné době žijeme mezi různými druhy podkladů, ze kterých jsou provedeny obvodové zdi nebo příčky a stropy v interiérech, ale nikdo si neuvědomuje, mezi čím vlastně žije. Proto se touto cestou budu snažit o to, aby se lidé, kteří si toto přečtou a věnují tomuto článku trochu pozornosti, dozvěděli co a jak.

 

Jaké jsou podklady a možnosti úprav těchto podkladů?

Mezi nejznámější stavební podklady patří cihlové výrobky, které se provádí v různém provedení. Jedním z výrobců cihlových výrobků je např. firma Wienerberger, ale nejen tato firma vyrábí cihlové výrobky v různých vyhotoveních. Potom jsou panely, betony, plynosilikáty - např. Ytong, sádrokartony, sádrovláknité desky např. Rigidur, Fermacel, cementotřískové desky Cetris, laťovky, OSB desky a v neposlední řadě jsou to desky Light Board (toto jsou panely sendvičové konstrukce tvořené pěnovým polystyrenem, kde je již hotová předpovrchová úprava, tyto desky mají veliké spektrum využití).

 

Povrchy již známe, ale co s nimi dále?

Základy pro všechny druhy podkladů jsou adhezní nátěry (kontaktní nebo ještě jinak spojovací můstek) a penetrace. Penetrace jsou buď klasické, hloubkové nebo speciální, ale vždy je lepší použít penetraci hloubkovou, která nám rovněž zpevní podklad.

Na velmi hladké podklady použijeme vždy z důvodu vyšší přilnavosti dalších materiálů adhezních (kontaktní nebo ještě jinak spojovací můstek). Na takto připravené povrchy se nám materiály nejen lépe natahují, ale i lépe drží. Na hrubé a drsné podklady nám postačí pouze penetrace, která se ředí podle technického listu výrobce, popřípadě podle naší potřeby (nesmí vzniknout na povrchu lesklý film, na takovém podkladu nám nebude nic držet).

Na cihlové a tvárnicové povrchy použijeme omítky, máme na výběr několik druhů omítek, jsou omítky vápenné, vápenocementové, sádrové a termoizolační. Omítnutím povrchů tak dosáhneme rovného povrchu, který následně upravujeme podle našich představ nebo potřeb. V dnešní době jsou moderní sádrové omítky, které svojí vlastností jsou nedocenitelným pomocníkem pro mikroklima v interiéru, ale nesmíme zapomenout ani na hliněné omítky, které rovněž přináší pro náš příjemný pocit mikroklima a navíc se u těchto materiálů netvoří ani plísně, ani choroboplodné zárodky apod.

Na rovné podklady jako jsou betony plynosilikáty, sádrokartony, sádrovláknité desky Rigidur, Fermacel, cementotřískové desky Cetris, laťovky, OSB desky a další povrchy, použijeme lepidla nebo sádrové tmely s použitím různých zpevňovacích systémů, jako je například vliesová tkanina. Lepší je ale použití perlinky S 53. Tato perlinka je velmi jemná a dobře se natahuje. Tímto provedením zamezíme možnému vzniku prasklin.

 

„Já mám velmi dobrou zkušenost s perlinkou S 53, tato perlinka má malý průměr oka cca 2 mm, což umožňuje provádět jakýkoliv povrch, např. ve starých domech jsou tzv. fabiony a právě s touto perlinkou dokážeme udělat perfektní povrch nejen těchto fabionů bez dalších vzniků prasklin."

 

Je potřeba vědět, že v případě provedení jakýchkoliv nových omítek je nutné počkat, z důvodu zrání omítek, ale to samé platí i u štuků a keraštuků. Je to z důvodu přítomnosti vápna v těchto omítkách, které by nám další povrchové úpravy mohlo poškodit (spálit) nebo by vznikly viditelné mapy poškození. Doba zrání u vápenných nebo vápenocementových omítek je cca 2 - 3 měsíce. Záleží na místě, teplotě a vlhkosti daných prostorů.

Mé doporučení:

Je lepší použít na všechny podklady adhezní nátěr. Adhezní nátěry jsou plněné křemičitými písky, které jsou buď jemně nebo hrubě plněné. Já doporučuji jemně plněné, lépe se zpracovávají a následně je i menší spotřeba materiálu, vyjma omítek, tam se může použít adhezní nátěr hrubý. Dva druhy adhezního nátěru hrubý – Vezakril a jemný Fondo Ruvido

 

Co musíme ještě udělat jsou rohy

Pomocníkem pro dokonale rovné a pěkné rohy jsou již hotové rohy, které stačí koupit a muže se lepit. Jaké druhy rohů jsou a které z nich jsou nejlepší? To je otázka, kterou si kladu delší dobu. Já osobné raději dělám rohy vytahované sádrovým tmelem MAX od firmy Rigips. Tahané rohy mají jednu velikou výhodu. Kdykoliv se může stát, že okolo rohu projdete a roh urazíte, určitě se to stalo každému z nás. Takto poškozený roh je velmi jednoduché opravit, kdežto urazíme-li roh, který je nalepený, oprava je mnohem větší, časově delší a finančně nákladnější. Když už rohy používám, používám rohy EASY FLEX, opět od firmy Rigips. Tyto rohy se lepí sádrovým tmelem Rifino Top.

Jaké druhy rohů známe? Jsou rohy hliníkové, ale ty jsou velmi měkké a ničemu nepomohou. Rohy plastové jsou sice tvrdší, ale je to pořád plast, který se může kroutit a nedrží dokonale tvar. Rohy železné z nerezavějícího materiálu ať jsou jakékoliv, je na usazení těchto rohů potřeba určité zručnosti a zkušenosti. Potom jsou rohy plechové Sheetrock od firmy Knauf, které na sobě mají vrstvu papíru a dají se usadit velmi dobře, usazují se do stěrky Sheetrock - opět od firmy Knauf.

 

Konečná povrchová úprava

Máme-li hotové omítky, záleží na zákazníkovi, jakou si zvolí konečnou povrchovou úpravu. Na normální omítky se provádí buď klasický vápenný štuk nebo jemnější varianta keraštuk. Jsou keraštuky sypké, nebo již připravené v plastových kýblech, které mají výhodu přímého použití. Oproti tomu sypké štuky se musí míchat. Opět neopomenu, že sypké štuky se dají namíchat v různé konzistenci, kterou potřebujeme k dokončení práce.

Hlavním, a mým oblíbeným, tématem jsou stěrky, se kterými se dají dělat velmi pěkné povrchy. Máme velmi mnoho druhů stěrek a mezi nejznámější patří stěrky akrylátové, disperzní, sádrové, silikátové, vápenné a další.

Stěrky lze provádět na jakékoliv povrchy, ale u omítek je lepší provést ještě předstěrkování. A to nejlépe sádrovou stěrkou, která nám zabrání průniku drobných kamínků do další stěrky. Všichni, kteří stěrkovali omítku bez podkladního předstěrkování, mi dají za pravdu.

Nedocenitelným pomocníkem každého malíře jsou hlavně tmely, šlehané tmely a stěrky. Tmely používáme k vyrovnání větších nerovností a srovnáme jím téměř vše, ale cena za toto srovnání bude vyšší. Šlehaný tmel (např. ONE TIME) je vhodný na drobné prasklinky a vlásečnicové trhlinky, ale rovněž je možné s ním opravit i větší praskliny. Tmely ani šlehané tmely by se neměly propadat a tak jak je provedeme, tak by měly zůstat. Kdežto stěrky by se mohly malinko propadnout, ale stejně se dělají dvě vrstvy. Technicky vzato by to mělo být jedno, protože druhá vrstva by měla dokonale zakrýt veškeré stávající nedostatky.

Stěrky silikátové a vápenné se používají u památkově chráněných objektů, ale ani to není důvod, proč je nepoužít i v našem interiéru. Samozřejmě, že speciálně u těchto stěrek je cena vyšší, proto si tyto stěrky může dovolit méně lidí než stěrky disperzní.

 

Malby

Jako poslední přichází na řadu malby, které nám dotvoří ucelený a velmi příjemný pohled na to, co jsme chtěli - nádherný a útulný prostor, ve kterém se budeme cítit „DOMA“.

Než se začneme pouštět do sáhodlouhých malířských prací, musíme si uvědomit, že malby jsou konečným povrchem každého prostoru a je jedno, jaký ten prostor je. Proto si musíme říci, kolik peněz chceme do maleb investovat, protože na malbách se nikdy peníze neušetří. Když se použijí nekvalitní levné barvy, bude to v konečném důsledku stát mnohem víc, než když použijeme barvy kvalitní.

Nejznámější jsou barvy značek Brillux, Caparol, Dulux, Herbol, Jub, Keim, Oikos, Paulín, Remal, Sikkens, Thermoshield, ale hlavě je tady ještě jedna firma, která prodává fotokatalitický nátěr, se kterým dokážeme udělat interiér téměř sterilní.

Tím chci říci, že všechny barvy jsou kvalitní a dobré, je však dobré vědět, jak je použít a jak s nimi zacházet. Bohužel jsou i tací, kteří jsou schopni naředit barvy vinylové jako barvy disperzní. Barvy vinylové se neředí vůbec a když, tak max. 1 - 3% do požadovaného množství. Záleží však na podkladu. Když je podklad štukovaný, je dobré malinko barvu naředit kvůli tomu, aby se nám barva dostala úplně všude. Když je povrch stěrkovaný, vinylovou barvu neředíme vůbec.

 

„Tak toto je část toho, co by každý měl asi vědět. Především pak lidé, kteří si kupují byt, dům nebo jakoukoliv nemovitost, by si tyto informace měli přečíst, myslím. Třeba pochopí, že udělat kompletní renovaci stěn není úplně jednoduché, že to není o tom vzít do ruky štětku nebo váleček, ale že je to tvrdá poctivá ruční práce, která by podle toho měla být zaplacena.", závěrem dodává Jiří Hataš, specialista na povrchové úpravy stěn. 

 

Pokud byste rádi využili služeb a nevíte, na koho se obrátit, pan Hataš je Vám k dispozici:

Telefon: +420 607 975 467

Email: hatasmalirstvi@gmail.com

www.jhinteriery.webmium.com

 

Líbil se vám článek? 

 

Podobné články

Jak vybrat barvu do interiéru?

Jak se zbavit plísně na zdi?

Koupili jste byt nebo dům a trápí vás hluk z okolí? Víme, co vám pomůže!

Co dělat, když dojde k vytopení bytu?

 

 

Skupiny a stránky, kde sdílíme naše příspěvky a kde můžete poptat, najít nebo nabídnout pronájem/prodej nemovitosti:

Realitymat, PrahaStředočeský krajJihočeský krajPlzeňský krajKarlovy Vary a Karlovarský krajÚstecký krajLiberecký krajKrálovéhradecký krajPardubický krajkraj VysočinaJihomoravský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajZlínský kraj