Kupujete nemovitost? Věnujte pozornost poškozeným povrchům a trhlinám

27.04.2017 | Stavba, rekonstrukce, zahrada | Admin 1

 

V jednom z předešlých článků - Chystáte se malovat? Zjistěte, proč je dobré věnovat pozornost podkladům, byly uvedeny povrchy v interiérech včetně jejich konečné povrchové úpravy. V dnešním článku se dozvíte, jaká mohou být poškození stěn a stropů v interiérech a jak si poradit s následnou opravou.

Při koupi nemovitosti buďte opatrní na skryté vady povrchů

Při koupi bytu či domu někdy není možné zjistit závady ani problémy, které kupovaná nemovitost skrývá. Jsou zde malby, které bezpochyby schovají určité nedostatky. Při bližším ohledání se dají zjistit vlasové trhliny, případně jiná poškození. Se všemi těmito problémy si však jde poradit.

Odstranění malých trhlin na povrchu

Při opravě malých trhlin, takzvaných vlasových, pomůže superlehký šlehaný tmel ONE TIME. Je trvale pružný a při opravách nepraská, nesmršťuje se, má vynikající přilnavost ke všem porézním povrchům a díky jeho mírné elasticitě nám další trhliny šlehaný tmel přenese.

Provedení opravy - šlehaný tmel se krouživým pohybem prstem vmáčkne přes prasklinku dovnitř a okraje se rozmyjí jemným štětečkem nebo houbou a vodou. Po zaschnutí se opravená místa lokálně podmalují a po podmalování jsou plochy připravené na malby.

Odstranění větších trhlin na povrchu

Na povrchu mohou být trhliny, které jsou větší. Jejich opravy se mohou provádět více způsoby.

Vyplnění sádrou - trhliny se rychle vyplní sádrou, nechají se uschnout a přemalují se. Takto zvolený způsob je pro kvalitní opravy nevhodný. Je to však možný a rychlý způsob, jak opravit poškozená místa.

Přetmelení sádrovým tmelem - lehce se rozšíří praskliny za pomoci škrabky nebo špachtle a zároveň se odstraní nesoudržné a odlupující se části. Poté se důkladně všechny praskliny opráší a napenetrují. Po zaschnutí penetrace (zhruba po dvou hodinách) se všechny praskliny přetmelí sádrovým tmelem. Po zaschnutí tmelu se nerovnosti přebrousí brusným papírem hrubosti 40 - 60. Následuje oprášení a očištění hadrem a opětovné napenetrování.

Jako konečná povrchová úprava se provede stěrka. Když stěrka zaschne (ideálně do druhého dne), přebrousí se hrubostí 120 - 180 zároveň se stávajícím povrchem. Poté se opět důkladně očistí, napenetruje a nakonec se provede výmalba.

Oškrábání povrchů - jestliže jsou na povrchu štuky, keraštuky nebo jiné, je nutné tyto povrchy oškrábat a rozšířit na šířku přibližně 5 - 7 cm ( 2,5 - 3,5 cm od středu praskliny). Podklad, který je nosný, se očistí a umyje od zbytku barev. Stávající praskliny se proškrábou a rozšíří dle potřeby  (max. 3 mm). Důkladně se očistí, opráší a napenetrují. Po uschnutí (zhruba po dvou hodinách) se celá prasklina vyplní sádrovým tmelem a nechá ještě na povrchu, kam se vloží bandáž.

Pro bandážování se může použít několik variant. První je sklovláknitá páska, která se rovněž používá na sádrokartony. Druhá je perlinka, kterou je třeba přesně rozměřit, nastříhat a vložit do sádrového tmelu. Třetí je použití jemné sklovláknité tapety, která se rovněž uloží do sádrového lože.  Čtvrtá varianta je pomocí klasického fáče bez zpevněných okrajů, který se rovněž vmáčkne do sádrového lože.

Po usazení jedné ze čtyř variant se kompletně celé praskliny přetmelí zároveň se stávajícím povrchem a v případě, že byl použit štuk, keraštuk, omítka nebo jiná povrchová úprava, se dokončí celý povrch tím, co je použito jako podklad pod malby.

Docílit toho, aby byl povrch bez viditelných prasklin, je mnohdy obtížné. Za pomoci štětečků toho však lze docílit. Úplného ztracení se může docílit konečnou malbou. Použije se fasádní váleček a první vrstva po předchozím napenetrování se udělá co nejhustší. Pozor na přílišné “rozválečkování”. Aby zůstaly opravy co nejméně viditelné, druhá vrstva se udělá řidší. Tím se docílí velmi pěkného povrchu, který je téměř neznatelný po opravách.

Odstranění nesoudržných částí - při použití štuků, keraštuků nebo jiných povrchů, je nutné tyto povrchy oškrábat a rozšířit na šířku cca 5 - 7 cm (střed praskliny). Podklad, který je nosný, se očistí a umyje od zbytků barev. Stávající praskliny se neproškrabují a nerozšiřují. Pouze se drátěným kartáčem odstraní nesoudržné části. Poté se očistí, opráší a napenetrují. Po uschnutí (zhruba po dvou hodinách) se nalepí speciální samolepící páska na trhliny - TESA. Ihned po nalepení se přetmelí celá prasklina sádrovým tmelem tak, aby byla zároveň se stávajícím podkladem.

Pro dokončení povrchu se použije opět to, co již bylo použito - štuk, keraštuk, omítka nebo jiná povrchová úprava.

Malba se provede tak, aby to bylo co nejméně viditelné. Např. za použití fasádního válečku - to není složité. První vrstva po předchozím napenetrování se udělá co nejhustší. Opět se dává pozor na rozválečkování. Aby byly opravy (třeba keraštukem) co nejméně viditelné, druhá vrstva se provede řidší. Tak se docílí velmi pěkného povrchu, který je téměř neznatelný po opravách.

Samolepící opravná páska TESA se použije vždy v případě, že jsou plochy hladké s kvalitní malbou. V takovém případě je možné tuto pásku použít přímo na malbu tak, že se po nalepení (hranou hladítka) velmi slabě přestěrkuje, druhý den se opět slabě přestěrkuje do ztracena a nechá zaschnout. Třetí den se jemně přebrousí brusným papírem 180 - 240 a očistí, napenetruje a přemaluje.

Jak na odstranění prasklin kolem oken?

V první řadě se okna řádně oblepí páskou. Tato páska rovněž poslouží i jako vodítko, kam se má doplnit chybějící materiál a tím dokončit práci.

Na praskliny se použije např. obvazový materiál bez lemů. Při větších prasklinách a odstranění nesoudržných částí se použije adhezní nátěr. Ten spolehlivě udrží materiál, který se použije pro zatmelení prasklin a děr.

Provedení opravy - odstraní se veškeré nesoudržné části, povrch se důkladně očistí a natře adhezním nátěrem. Druhý den se rozdělá sádrový tmel a namočí se do něj klasický fáč a vloží se do větších děr. Fáč zároveň slouží i jako perlinka, proto se opakuje tento postup do úplného vyplnění děr. Po vyschnutí se povrch napenetruje a přestěrkuje nebo jen přeštukuje. Špalety je vhodné přestěrkovat celé. Tím se zamezí vzniku nechtěných viditelných míst, které mohou být při denním světle vidět.

 

Jestli byste raději využili služeb odborníka, který vám s poškozenými povrchy pomůže, pan Hataš je vám k dispozici:

Telefon: +420 607 975 467

Email: hatasmalirstvi@gmail.com

www.jhinteriery.webmium.com


 

Předchozí články

Tipnete si, kde se za posledních 12 měsíců nejvíce zvedly ceny bytů ke koupi?

Cesta ke spokojenému bydlení vede přes dokonale uklizený byt

Jak docílit, aby byl váš domov jako ze žurnálu a měl větší hodnotu?

Bezpečnost na prvním místě aneb Nástěnné biokrby, díky kterým se dá dýchat

 

 

Líbil se vám článek? 

 

Skupiny a stránky, kde sdílíme naše příspěvky a kde můžete poptat, najít nebo nabídnout pronájem/prodej nemovitosti:

Realitymat, PrahaStředočeský krajJihočeský krajPlzeňský krajKarlovy Vary a Karlovarský krajÚstecký krajLiberecký krajKrálovéhradecký krajPardubický krajkraj VysočinaJihomoravský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajZlínský kraj