Proč neustále rostou ceny bytů v Brně? Bude letošní rok pro koupi bytu příznivější?

03.05.2017 | Jak na koupi nemovitosti | Admin 1

Prodej bytů Brno

 

Kupujete byt v Brně a zdá se vám, že je malá nabídka? Taková je bohužel realita. Oproti loňskému roku je v této lokalitě v nabídce až o 35% méně bytů, které nabízí developeři k prodeji. K tomuto poklesu dochází kvůli špatně funkčnímu územnímu plánu. Nestačí se tak pokrýt vysoká poptávka po novostavbách a dochází k nárůstu cen u zbytku nabízených nemovitostí. 

Omezená nabídka bytů i lokalit

Oproti dřívější době, kdy byla výstavba rozdělená do různých městských částí, lidé přichází o možnost volby preferované lokality. Problémy tak nejsou pouze s nedostatečnou nabídkou bytů k prodeji, ale i s výběrem lokality. Nabídka je nejvíce omezená za posledních patnáct let. 
V současné chvíli je na trhu zhruba 420 volných bytů od developerů, což je téměř o polovinu méně než v roce 2016. Díky tomu se zvyšuje poptávka po bytech v méně atraktivních lokalitách. 

Nejvíce je nyní volných bytů v Brně-střed, na Slatině, v Králově poli nebo v Juliánově. 

Byty a domy ke koupi nebo k pronájmu

Je situace řešitelná a jaký to má vliv na současný stav prodejních cen bytů? 

Územní plánování v Brně se potýká s problémy již delší dobu. Nadějí pro obyvatele, kteří mají zájem o koupi nového bytu, je schválení územního plánu. To se komplikuje v důsledku toho, že se zastupitelé nemohou dohodnout na postupu přípravy nového územního plánu. 

V porovnání s loňským rokem ceny nových bytů v Brně stouply až o 20% a nadále je jisté, že ceny porostou. Zájemci o byt tak v tuto chvíli zaplatí téměř o milion korun víc, než by zaplatili loni za shodný byt. 

Aby se situace ustálila a ceny bytů dále nerostly, je třeba, aby město našlo způsob pro výstavbu v lokalitách, kde v současné chvíli není možné stavět, a zároveň co nejdříve schválilo územní plán. 

Investovat do bytů se stále ještě vyplatí

Od 1.dubna roku 2017 již není možné žádat o hypotéku bez počáteční akontace. Tedy abyste na úvěr dosáhli, musíte mít našetřeno minimálně 10% z ceny nemovitosti. Zároveň se připravte na to, že již není možné čerpat hypotéky s nízkými úroky. Celkově si tedy připlatíte, ale tato investice se stále vyplatí. 

Situace se nejvíce dotkne lidí, kteří mají průměrné platy. Nebude v jejich moci našetřit počáteční částku a tím pádem pro ně dosažení na čerpání hypotečního úvěru bude téměř nemožné. 

Zatímco v předešlých letech byla největší poptávka po bytech dvoupokojových, nyní roste poptávka po bytech s dispozicí 1+kk či 1+1. Tyto byty totiž nabízí největší výnos z pronájmu. Rodiny zase vyhledávají byty s větší dispozicí. Dá se říct, že poptávka po bytech různých dispozicí je vyrovnaná. Je to zapříčiněné i tím, že nejvíce vyhledávaných bytů o dispozici 2+kk a 2+1 je v tuto chvíli nedostatek. 

Podobná situace je i v dalších městech nebo krajích

 

Mohlo by vás zajímat

Kupujete nemovitost? Věnujte pozornost poškozeným povrchům a trhlinám

Cesta ke spokojenému bydlení vede přes dokonale uklizený byt

Jak postupovat při změně trvalého bydliště a jaké doklady vyměnit?

Bezpečnost na prvním místě aneb Nástěnné biokrby, díky kterým se dá dýchat

 

Líbil se vám článek? 

 

Skupiny a stránky, kde sdílíme naše příspěvky a kde můžete poptat, najít nebo nabídnout pronájem/prodej nemovitosti:

Realitymat, PrahaStředočeský krajJihočeský krajPlzeňský krajKarlovy Vary a Karlovarský krajÚstecký krajLiberecký krajKrálovéhradecký krajPardubický krajkraj VysočinaJihomoravský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajZlínský kraj.