Také váháte, jestli si nemovitost koupit nebo pronajmout?

23.09.2016 | Finance a pojištění | Tipy, rady, trendy | Admin 1

 

Pořízení vlastního bydlení je logický krok v životě každého z nás. Je před námi ale otázka, jestli se zadlužíme na desítky let nebo jestli budeme platit za pronájem bytu či domu někomu jinému. Pokud zvolíme pronájem, může se lehce stát, že vlastně budeme splácet hypotéku někoho jiného a ještě mu přeplatíme něco navíc. Mnohdy si totiž lidé vezmou hypotéku na byt nebo dům, který dále pronajímají. Proč tedy rovnou neuvažovat nad tím, že bydlení na hypotéku pořídíme sami?

 

Proč se lidé obávají vzít si hypotéku?

„Lidé se často bojí představy, že jsou zadlužení na několik desítek let a že se jedná o miliónové částky. Jaká ale zbývá varianta, když je v dnešní době málokdo schopen z platu ušetřit na financování nemovitosti? A pokud už někdo z platu našetří, tak to bývá v pokročilém věku, ale nové bydlení chceme spíše pořídit v době, kdy zakládáme rodinu.”, říká specialistka na hypoteční úvěry, paní Zuzana Kosinková.

 

Jaké mohou být klady a negativa mezi pronájmem a bydlením ve svém, byť na hypotéku?

Nájemní bydlení

Není třeba bát se vysokých počátečních investic (rekonstrukce, vybavení bytu atd.). 

Obavy bývají, což je zcela pochopitelné, že nebude prodloužena smlouva, případně ze zvyšování nájemného.

Už jste se někdy setkali s odmítavým nebo laxním postojem pronajímatele, když jste potřebovali v bytě něco opravit? Nemilá situace.

 

Vlastní bydlení s hypotékou

Nepořídili jste si zrovna novostavbu a musíte vydat finance na nějaké to doladění? Nezoufejte, investujete přeci do svého a navíc si vše můžete udělat podle sebe. Nikdo vám do toho nebude mluvit.

Pořízením nemovitosti jste udělali investiční krok, který vám v budoucnu může přinést něco navíc. A to díky možné narůstající hodnotě nemovitosti.

Již žádné další každoroční řešení smluv a výše nájemného.

Veškeré opravy a chod nemovitosti padají na vaše bedra, což však pro někoho může být až přílišná zodpovědnost.

 

Určitě vás napadá: ”Co když přijdu o práci a nebudu moci hypotéku splácet?” Tyto obavy jsou opodstatněné, ale je důležité si uvědomit, že pokud se něco stane, je jedno, jestli splácíte 7 500 Kč hypotéku, nebo 7 500 Kč nájem. Někde prostě bydlet musíte.

 

„V dnešní době nízkých sazeb mě nekontaktují jen ti, kteří hledají bydlení pro sebe, ale také ti, kteří hledají investiční bydlení. Není třeba mít z hypotéky obavy, pokud je klient bonitní (má stálou práci, nemá dluhy, nebo dluhy pravidelně splácí, není veden v registrech neplatičů apod.). I když si myslíte, že hypotéku nedostanete, ráda s Vámi zkusím najít řešení, jelikož spolupracuji s většinou bank na trhu.

Stále je ještě šance sjednat hypotéku s velmi výhodnou cenou a zajímavou dobou fixace. A navíc, pokud na splátce hypotéky zaplatíte srovnatelně nebo dokonce méně než za tržní nájem, je škoda takovou příležitost nevyužít. Cena hypoték se totiž může pomalu zvyšovat.”, dodává závěrem paní Zuzana Kosinková.

 

Nezapomeňte se stát našimi fanoušky na  nebo  , kde pravidelně články a rady zveřejňujeme. Koupili nebo pronajali jste si byt/dům a něco vás trápí? Napište nám a my vám poradíme formou článku, který uveřejníme na webu. 

 

Podobné články

Pronájem či koupě bytu a sousedské spory - jak na ně?

3 nejčastější chyby při koupi nemovitosti

Pronájem bytu nebo domu - jak a kdy ukončit nájemní smlouvu?

Jak se jednoduše přestěhovat a nezbláznit se z toho?