2 kroky před tím, než koupíte nemovitost

alt="nemovitost - Realitymat"

 

Koupit byt nebo dům bývá mnohdy celoživotním cílem spousty lidí. Zatímco v dnešní době stále více lidí vlastní své domovy, dříve tomu tak nebylo. Každý potřebuje budovat svůj vlastní domov a pro někoho se může zdát složité, než udělá první krok k tomu, aby si splnil svůj sen o vlastní nemovitosti. Existuje však celá řada možností, jak těmto obavám předejít. Pojďme se na pár z nich společně podívat.

 

1. Kde získat peníze na koupi domu nebo bytu?

Jak jsme již psali v článku 3 nejčastější chyby při koupi nemovitosti, je důležité zjistit, co si můžeme dovolit a jaký rozpočet zbývá na případné financování domu nebo bytu, který chceme koupit. Pomocí takovéhoto rozpočtu si uděláme realistický pohled na to, kde musíme náklady snížit a kolik nám zbývá na koupi nemovitosti. Pokud se podíváme na všechny výdaje již nyní, v dlouhodobém horizontu bude takový finanční závazek mnohem méně stresující.

 

Hypotéka

Zjistit, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky. Standardně výše hypotéky závisí na tom, co jsme připraveni nabídnout, pokud jde o akontaci. V některých případech je možné získání hypotéky až do výše 100% kupní ceny nemovitosti. Doporučujeme se vždy informovat u kvalifikovaných osob, které poradí ve finančních záležitostech, které se týkají kupování nemovitosti.

 

Spolufinancování

Kupování domu nebo bytu s partnerem, sourozencem nebo přáteli může být mnohdy více hospodárnou variantou. Kdo co platí, co a jaké procento každá strana vlastní, ujednání podmínek pro případný odkup některé části nemovitosti, to jsou body, které musí být pevně stanoveny ještě před tím, než se provedou jakékoli závazky. Pokud kupujeme s partnerem, ačkoli je to nepříjemné, je třeba se vždy zabývat tím, co bude následovat v případě, že se oddělíme. Budeme si moci v tomto případě dovolit platit měsíční splátky, když se dohodneme, že nemovitost se přepíše na nás?

Nákup se sourozencem nebo kamarádem často bývá spíše krátkodobého charakteru pro vyřešení momentální situace, kdy nemovitost nyní poslouží jako domov, ale v budoucnu jako investice. Opět platí, že je dobré myslet na to, jaký vliv to bude mít na osobní/rodinnou situaci. Je důležité správně zvolit lokalitu a velikost bytu/domu pro případný budoucí prodej.

Ať už se rozhodneme pro spolufinancování s kýmkoli, je důležité si nastavit pravidla dohody. Mysleme také na to, kdo a jak se bude starat o domácí práce nebo jak se budou rozdělovat účty za poplatky spojené s užíváním nemovitosti.

 

Máma a táta jako ručitelé

Rodiče mohou pomoci třeba tím, že se stanou ručiteli nemovitosti, kterou chceme koupit. Mohou také poskytnout bezúročnou půjčku na složení akontace.

 

2. Jaký druh nemovitosti koupit?

Je dobré mít představu o tom, co je k dispozici v lokalitě, kde chceme žít a jak se pohybují ceny za nemovitosti v této lokalitě. Zvažme, můžeme-li bydlet dále, než jsme měli původně v plánu. Ceny se mohou výrazně lišit v různých lokalitách a pravděpodobně tak můžeme najít mnohem levnější nemovitost, pokud jsme otevření i jiným alternativám.

 

Novostavby

Mnozí stavitelé obytných domů nabízí výrazně snížené ceny při doprodeji posledních bytů. Stojí za to se sem tam podívat, jaké byty nabízí developer v námi zvolené lokalitě.

 

Nemovitosti po rekonstrukci

Nemůžeme si dovolit koupit byt či dům  v zástavbě novostaveb? Pak může být dobrou volbou zrekonstruovaná nemovitost. Dávejme však pozor na zdánlivé banality, jako jsou naoko zasádrované díry ve zdech, narychlo natřená okna a podobně.
 

Nemovitosti před rekonstrukcí

Doménou těchto nemovitostí je, že se dají pořídit za výrazně nižší ceny než dva výše zmíněné typy nemovitostí. Takže pokud je někdo domácí kutil, pak se určitě vyplatí sáhnout po takovém bytě nebo domě. Spojí se příjemné s užitečným.

 

Podobné články

Koupě nemovitosti - nechte si poradit, jak na hypotéku

Koupě bytu a rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím

Koupě nemovitosti a 4 důležité body o dani z nabytí nemovitých věcí

Také váháte, jestli si nemovitost koupit nebo pronajmout?