Jak vybrat barvu do interiéru?

Správně zvolený design nábytku, jeho barva či vhodně zvolené bytové doplňky - to jsou aspekty, které nám pomohou navodit příjemnou atmosféru v bytě. Neméně důležitou roli však hrají i správně zvolené barvy na stěnách a stropech. Co hraje prim při vybírání vhodné barvy?

 

Účel místnosti

Při výběru barvy v interiéru by jedním z rozhodujících faktorů měl být účel místnosti. Je prokázáno, že barvy v interiéru mají vliv na naše psychické rozpoložení. Proto je dobré vědět, jaké barvy zvolit.

Teplé barvy - nejen, že jsou tyto barvy veselé, ale především povzbuzují naší psychiku. Jsou ideální pro obývací pokoje, dětské pokoje, jídelny nebo pracovny. Volit můžete např. žlutou, oranžovou nebo červenou barvu.

Studené barvy - tyto barvy navozují uklidňující pocit, proto jsou vhodné zejména pro místnosti, které jsou určené pro odpočinek. Konkrétně tedy ložnice nebo také koupelna. Mezi studené barvy patří barva modrá, želená nebo tyrkysová.

 

Velikost místnosti

Neméně důležitým krokem při volbě barvy je i velikost místnosti.

Pokud vybíráte barvu do malé místnosti a chcete, aby se opticky zvětšila, pak volte světlejší odstíny. Nebojte se ani bílé barvy. Dává vám více možností při výběru nábytku.

Naopak do větších místností jsou vhodné syté tmavé barvy, které by měly být spíše jako protiklad na jednu, maximálně dvě stěny.

Máte-li v bytě vysoké stropy, je dobré stěny opticky snížit. Dosáhnete toho především volbou tmavších barev. Ponechte však světlý pruh pod stropem a barvu stropu nechte shodnou s barvou pruhu.

Také vzorem na stěnách můžete dosáhnout optického zmenšení nebo zvětšení místnosti.

 

Orientace místnosti

 

V místnostech, kde je přes den méně světla, je dobré použít teplé barvy. Jedná se zejména o místnosti, jejichž okna směřují na východ nebo na sever.

Pakliže je v místnosti dostatek přirozeného světla, jsou místnosti samy o sobě teplé díky slunečním paprskům. Není proto vhodné používat teplé barvy, pocit tepla se tím umocňuje, což může být nepříjemné především v letních měsících. Především místnosti, jejichž okna jsou orientovaná na západ a jih, nabízí dostatek slunečních paprsků.

 

Barvy a jejich vliv na nás

Bílá barva představuje čistotu a pořádek. Je vhodná zejména do menších kuchyní nebo koupelen. Použitím bílé barvy docílíme optického zvětšení prostoru. Na velkých plochách je dobré bílou barvu nakombinovat s jinou barvou.

 

Žlutá barva má příznivý účinek na naší psychiku. Je vhodná do všech místností, kam se nedostane mnoho přirozeného denního světla. Pozor však dejte na použití žluté barvy, která přechází do zelené. Taková barva vyvolává spíše nostalgii a pocit smutku.

 

Oranžová barva je velice veselá. Navozuje pocit dobré nálady. Své uplatnění najde především v místnostech, které jsou orientované na sever. Její světlý odstín je vhodný do malých a temnějších místností.   

 

Červená barva v lidech probouzí akčnost, někdy však může působit až agresivně. Není vhodné jí používat v místnostech, které mají sloužit pro odpočinek. Tato barva je vhodná spíše pro části stěn. Jestliže je jí totiž v bytě přemíra, má tendenci unavovat.

 

Růžová barva je barva něhy. Působí pohodově, ale při použití na více stěnách působí přeslazeně. Své uplatnění najde v ložnici, obýváku, ale i v dětském pokoji. Sytá růžová barva se hodí jen jako doplněk pro vybrané stěny.

 

Fialová barva je označována za neklidnou barvu. Někdy může působit dokonce až melancholicky. Ve svém tmavším odstínu je mystická a v odstínu lila - světlý odstín fialové, navozuje pocit slabošství.

U této barvy platí pořekadlo: “Méně je někdy více.” Když už po fialové barvě sáhnete, rozbijte její negativní působení vhodnými barevnými doplňky. Ideálně v kombinaci se žlutou barvou. 

 

Modrá barva má dvojí účinek. Ve světlé variantě vyzařuje pohodu, v tmavém odstínu smutek. Světle modrá barva se skvěle hodí do ložnic nebo koupelen. Protože se jedná o studenou barvu, je dobré jí kombinovat s teplejšími odstíny.

 

Zelená barva působí uklidňujícím dojmem a snižuje napětí. Díky svému pozitivnímu působení je vhodná v každém odstínu téměř do všech místnosti. Ideální je především do pracovny.

 

Hnědá barva je jednou z nejvíce přirozených barev. Proto je vhodná skoro do každé místnosti. Ideální je kombinovat jí s bílou barvou nebo s odstíny zelené a modré. Pozor na přemíru hnědé barvy v místnosti (stěny, podlaha, doplňky,..). Byť má tato barva mnoho odstínů, použití hnědé v celé místnosti působí fádně.

 

Šedá barva se řadí mezi smutné barvy. Na druhou stranu však působí klidně a vyváženě. Vhodná je spíše jako doplňková barva na menší plochy. Ideálně pak v kombinaci se zářivými barvami.

 

Černá barva se také řadí mezi barvy smutné a negativní. Pro její působení se doporučuje používat černou barvu pouze v kombinaci s živými barvami pro jejich zvýraznění. Vyvarujte se velkým černým plochám, předejdete tak depresivním dojmům.  

 

Tipy na závěr: Pokud máte například v obývacím pokoji světlé odstíny studených barev, nedivte se, že se cítíte být utlumeni. Snažte se vybavit místnost doplňky v teplých barvách, aby došlo k vyvážení. 

Jestliže je vaše dítko hyperaktivní a hůře se soustředí na vykonávání domácích úkolů, pak místo teplé barvy v dětském pokoji použijte barvu studenou. V tomto případě je také nevhodná červená, fialová, sytě růžová, oranžová či “fosforová” barva. Všechny tyto barvy dráždí ještě více.

 

 

Líbil se vám člának?